AquaBeeTech – innowacje dla pszczelarzy

Politechnika Krakowska może pochwalić się kolejną spółką technologiczną. To AquaBeeTech, której innowacyjna oferta skierowana jest do małych pasiek. Właścicieli firmy w procesie jej zakładania wspierali specjaliści z INTECH PK.

Udziałowcami firmy są naukowcy z Wydziału Mechanicznego PK dr inż. Marcin Malec i dr inż. Marcin Morawski. W założeniu spółki partnerowała im Izabela Paluch, prezes INTECH PK. Umowę założycielską podpisano w dniu 24 lutego 2020 r.

Głównym obszarem działalności AquaBeeTech będzie rozwój technologii osuszania i kremowania miodów i pyłków oraz produkcja urządzeń do dehydratacji miodu. Dzięki rozwiązaniu opracowanemu przez nową spółkę – tj. urządzeniu do mechanicznego osuszania miodu – możliwe będzie wyraźnie skrócenie czasu produkcji miodu oraz minimalizacja kosztów niezbędnych przy jego wytwarzaniu. Jak się okazuje, osuszanie tego spożywczego produktu – czynność niezbędna, by zawierający wodę miód mógł zostać dopuszczony do sprzedaży, a czas potrzebny na jego wyprodukowanie nie poszedł na marne – może trwać nawet dwa dni. Wprowadzony na rynek przez AquaBeeTech produkt skraca ten czas o 50%. O połowę zmniejsza też zużycie energii, co z kolei przynosi realne oszczędności dla wszystkich właścicieli pasiek.

Na tym nie kończy się funkcjonalność produktu made by AquaBeeTech. Jest on przydatny także przy kremowaniu miodu: potrzeba ledwie 3 godzin (a nie 12 lub 24 jak do tej pory), by skremować 50 litrów produktu wytworzonego przez pracowite pszczoły.

Jak zaznaczają założyciele AquaBeeTech, ich produkt skierowany jest głównie do właścicieli małych pasiek, których liczebność w Polsce szacują na ok. 20 000. Urządzenie do mechanicznego osuszania miodu jest tańsze, łatwiejsze w obsłudze i poręczniejsze od obecnie dostępnych na rynku maszyn.

Ambicje młodych przedsiębiorców nie ograniczają się jednak wyłącznie do polskiej społeczności pszczelarzy. Dr inż. Marcin Malec i dr inż. Marcin Morawski już teraz planują dotarcie do zagranicznych odbiorców, borykających się z podobnymi problemami co ich polscy koledzy po fachu.

W rozwinięciu skrzydeł spółce AquaBeeTech pomagają specjaliści INTECH PK, spółki celowej Politechniki Krakowskiej odpowiedzialnej za komercjalizację prac badawczych uczelnianych naukowców oraz wynalazców. Zespół INTECH PK – prezes Izabela Paluch oraz Krzysztof Oleksy – byli odpowiedzialni za prace związane z optymalizacją procesów biznesowych, analizą planu rzeczowo-finansowego oraz obsługą procesu rejestracji spółki. Obecnie, INTECH PK wspiera AquaBeeTech w działaniach promocyjnych i wizerunkowych oraz pracach nad pozyskaniem środków na rozwój spółki.

Prototyp urządzenia wykonany został w ramach prac przedwdrożeniowych realizowanych przez Centrum Transferu Technologii Politechnika Krakowska.

Komercjalizacja technologii jest wynikiem wsparcia w ramach Programu Inkubator Innowacyjności 2.0 dofinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.