Co pokażemy na Dniu Wynalazków?

Znamy już listę młodych innowatorów z Politechniki Krakowskiej i ich pomysłów, które zostaną pokazane podczas Dnia Wynalazków organizowanego przez INTECH PK. 2 marca w pawilonie konferencyjno- wystawowym Kotłownia widzowie i zaproszeni goście będą mogli zobaczyć najciekawsze rozwiązania m.in. z branży IT, life science, chemii oraz budownictwa.

Przez ostatni miesiąc trwała rekrutacja do Dnia Wynalazków. Dzięki szerokiemu zaangażowaniu wielu politechnicznych instytucji – Samorządów: Studentów i Doktorantów, pełnomocników ds. kół naukowych, pracowników Wydziałów PK, uczelnianego Działu Promocji, Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Krakowskiej, Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego, Naszej Politechniki i Radia Nowinki – wieści o naborze do Dnia Wynalazków trafiły do każdego zainteresowanego. Tak intensywna kampania przyniosła pożądany skutek.

„Przeważają zespoły złożone ze studentów i doktorantów, w tym reprezentanci kół naukowych” – podsumowuje Krzysztof Oleksy, wiceprezes INTECH PK i koordynator wydarzenia. „Najmocniej reprezentowane są zgłoszenia z obszaru teleinformatyki i nowoczesnych materiałów. Nie zabraknie także pomysłów poświęconych life science, mocno promowane będzie również wzornictwo przemysłowe” – dodaje. Wszystkie rozwiązania będzie można obejrzeć 2 marca w Kotłowni. To tam odbędzie się prezentacja oraz ekspozycja wynalazków.

Ale będzie to tylko część całego wydarzenia. Oprócz wystąpień młodych innowatorów, w programie Dnia Wynalazków znajdą się także wystąpienia eksperckie poświęcone praktycznym zagadnieniom z obszaru przedsiębiorczości akademickiej oraz panel dyskusyjny „Porażki, które prowadzą na szczyt. Jak odwaga i upór przysłużą się Twojemu startupowi?” z udziałem inwestorów, ekspertów branżowych i młodych przedsiębiorców, którzy sami osiągnęli rynkowy sukces.

Sukcesem dla młodych twórców może być już sam udział w Dniu Wynalazków. „Poprzez nasze wydarzenie chcemy dać im szansę nie tylko zaprezentowania swojego pomysłu, ale także znalezienia biznesowego partnera do współpracy. Stąd na widowni nie braknie przedstawicieli funduszy inwestycyjnych czy przedstawicieli działów rozwoju małopolskich firm” – wyjaśnia Izabela Paluch, prezes INTECH PK. „By jeszcze lepiej przygotować ich do swoich wystąpień, przygotowaliśmy dla nich szkolenie z zakresu komunikacji i marketingu. Odbędzie się ono pod koniec lutego”.

Dzień Wynalazków to cykliczna impreza organizowana przez INTECH PK już czwarty raz z rzędu. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Rektor Politechniki Krakowskiej, prof. dr hab. inż. Jan Kazior.

Oto lista prezentowanych wynalazków:

 1. Endoproteza stawu biodrowego psa.
 2. Oprzyrządowanie bronchoskopu do wizualizacji 3D stanu narządów wewnętrznych.
 3. Urządzenie umożliwiające prowadzenie samochodu osobom z tetraplegią.
 4. Biohybrydowe opatrunki hydrożelowe zaopatrzone w substancje lecznicze.
 5. Metoda projektowania indywidualnych wkładek ortopedycznych.
 6. Lewitator akustyczny do bezdotykowego unieruchamiania obiektów w powietrzu.
 7. Drukowane ogniwa fotowoltaiczne zawierajace kryształy siarczku cynku.
 8. Metoda wytwarzania folii polietylenowej o obniżonej palności.
 9. Spektrometr optyczny do badania sinic z rzędu Oscillatoriales.
 10. Zastosowanie robotów przemysłowych w kształtowania prefabrykatów budowlanych o złożonych kształtach.
 11. Bioaktywne podłoża chitozanowe.
 12. VAT Hunter – program wspierający efektywność systemu podatkowego.
 13. SkyPredict 2 – System ostrzeżeń meteorologicznych.
 14. Zielone dachy jako element sanacji mikroklimatu miejskiego.
 15. Nowa metoda syntezy substancji aktywnych do produkcji leków na przykładzie Trazodonu.
 16. Optymalizacja procesu odwilżania powietrza do modernizacji budynków historycznych.
 17. Innowacyjna koncepcja zabudowy campervana.
 18. Strefa malucha do podróży koleją rodzin z dziećmi.
 19. Pojazd dla dzieci oparty na mechanizmie Theo Jansena.

 

Dzień Wynalazków 2018 współfinansowany jest przez MNiSW w ramach programu Inkubator Innowacyjności+.