Finisz Girls go start-up Academy!

Właśnie zakończył się projekt Girls go start-up Academy, w którym przebojowe młode wynalazczynie pod okiem uznanych ekspertek realizowały swoje pomysły na start-upy. Wśród grona mentorek znalazła się oczywiście prezes INTECH PK Izabela Paluch, wspierająca aż dwa kreatywne przedsięwzięcia. Pierwsze z nich to Laboratorium Architektury 60+, opracowany przez Agnieszkę Labus, druge to studencki satelita PW-SAT2, tworzony przez Innę Uwarową oraz jej zespół.
O wszystkich przedsięwzięciach zrealizowanych w ramach Girls go start-up Academy można przeczytać tutaj. Poniżej zamieszczamy opis przedsięwzięć, przy których pracowała Izabela Paluch.

Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+)

Moim celem było wykorzystanie wiedzy, doświadczenia i potencjału, który posiadam, aby starzenie się społeczeństwa uczynić pretekstem do odnowy miast i lepszej jakości życia dla nas wszystkich. Laboratorium Architektury 60+ (LAB 60+) to pierwsza w Polsce fundacja zajmujące się innowacyjnym podejściem do planowania i projektowania dla starzejącego się społeczeństwa. LAB 60+ inicjuje i koordynuje projekty badawcze i wdrożeniowe, których nadrzędnym celem jest znajdowanie rozwiązań przestrzennych, odpowiadających na potrzeby osób starszych. Zakresem działalności objęte są uwarunkowania przestrzenne w skali miasta, dzielnicy, budynku oraz wnętrza. LAB 60+ świadczy usługi w zakresie wsparcia władz samorządowych, deweloperów, a także wszystkich tych, którzy już dzisiaj myślą, w jakim środowisku będą żyć na starość.” Agnieszka Labus, dr inż. arch., Adiunkt na Politechnice Śląskiej na Wydziale Architektury, Prezes Zarządu Fundacji LAB 60+.

PW-SAT2

PW-Sat2 jest naturalną kontynuacją projektu pierwszego satelity studenckiego PW-Sat, który został wystrzelony w 2012 roku. PW-Sat2 to projekt małego satelity w standardzie CubeSat 2U. Głównym celem jego misji jest przetestowanie nietypowego systemu deorbitacji, czyli sprowadzania satelitów z orbity. Studenci zaprojektowali rozkładany żagiel o powierzchni 4m2. Jego otwarcie na orbicie ma być zarejestrowane przez kamery. Rozłożony, kwadratowy żagiel zadziała jak spadochron, a zwiększony opór aerodynamiczny spowoduje obniżenie orbity, a w konsekwencji – spalenie satelity w atmosferze wielokrotnie szybciej, niż w przypadku braku takiego urządzenia. System mógłby być w przyszłości wykorzystywany na innych satelitach, aby po zakończeniu swoich misji mogły zwolnić cenne miejsce na orbicie.” Inna Uwarova, Politechnika Warszawska, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, Studenckie Koło Astronautyczne.

Opisy pochodzą z oficjalnej strony projektu Girls go start-up Academy!.